تبلیغات
حرف ها و خاطرات - بلعم باعورا
به حرف ها و خاطرات خوش آمدید ...
بلعم باعورا

 

 

یکی از چهره های منفی که زندگی او باید درس عبرتی برای انسانها باشد

بلعم باعور است که در عصر حضرت موسی (ع) زندگی می کرد و از دانشمندان و عابدان روزگار بود ؛ حتی حضرت موسی (ع) از وجود او به عنوان یک مبلغ نیرومند استفاده می کرد و کارش در این کار آن قدر بالا گرفت که دعایش در پیشگاه خداوند به اجابت می رسید.

اما بر اثر وسوسه های شیطان و دنیا پرستی و رفاه گری به سوی دشمنان موسی (ع) متمایل گشت و وعده و وعید های فرعون او را از راه حق منحرف ساخت ؛تا آنجا که در صف مخالفان حضرت موسی (ع) قرار گرفت و همه مقامات معنوی خود را از دست داد.

قرآن مجید او را به سگی تشبیه کرده است که زبان خود را همانند حیوانات تشنه بیرون می آورد ؛ اگر به او حمله کنی دهانش باز و زبانش بیرون است و اگر او را به حال خود واگذاری باز چنین است.

قرآن کریم این جریان را به عنوان درس عبرتی برا ی دیگر انسانها می داند و می خواهد که در زندگی چنین افرادی تامل نمایند:

((و خبر آن کسی را که آیات خود را به او داده بودیم برای آنان بخوان که از آن عاری گشت. آن گاه شیطان آن را دنبال کرد و از گمراهان شد و اگر می خواستیم ارزش او را به وسیلهء آن آیات بالا می بردیم ؛ اما او به زمین ( دنیا) گرایید و از هوای نفس خود پیروی کرد ؛ از این داستانش چون داستان سگی است که اگر بر آن حمله ور شوی زبان از کام بر آورد و اگر آن را رها کنی باز هم زبان از کام بر آورد . این مثل آن گروهی است که آیات ما را تکذ یب کردند ؛ پس این داستان را برای آنان حکایت کن ؛ شاید که بیندیشند.))

یکی از عبرت هایی که می توان از این داستان گرفت ؛ ترس از دنیا پرستی و رفاه طلبی است که یکی از دام های شیطانی است که موجب سقوط و انحراف اشخاص و جوامع شده و همیشه یکی از موانع مهم و عمده پیشرفت کار پیامبران الهی بوده است .

امام حسین (ع) در حادثه عظیم کربلا به این نکته اشاره فرموده است :

(( مردم بندگان زر خرید دنیا هستند و دین جز در لقلقه زبان آنان جایگاهی ندارد و چون پای آزمون پیش آید معلوم شود که دینداران واقعی اندک هستند. ))

در چگونگی بلعم باعورا از امام رضا (ع) روایت شده است :

اسم اعظم الهی به بلعم باعورا داده شده بود و به وسیله آن دعا می کرد و مستجاب می شد . بلعم به فرعون متمایل گشت. فرعون به او گفت: در حق موسی و یارانش نفرین کن. وی بر الاغ خود سوار شد ؛الاغ از رفتن امتناع کرد. الاغ را آن قدر زد تا کشته شد و اسم اعظم از او گرفته شدو این است گفته خدا که فرمود:

(( پس او از آیات ما جدا شد.))

داستان باعورا داستان پرفایده و هشدار دهنده به دینداران و دانشمندان دینی است. باعورا معارف الهی را به دور افکند و مرتد شد و آن گاه شیطان به تعقیب او پرداخت و به دام شیطان گرفتار شد. اما اگر کسانی معارف و آیات الهی را به خوبی بشناسند و به آنها پایبند باشند ؛ شیطان از گمراه کردن آن ها ناتوان خواهد بود. باعورا در آخر کار همردیف شیطان شد و سقوط کرد.

صد هزار ابلیس و بلعم در جهان          همچنین بوده است پیدا و نهان

این دو را مشهور گردانید اله              تا که باشند این دو بر باقی گواه

بدین سان مومنان و متدینان باید بدانند شیطان و هوای نفس هماره در کمین آن  ها است و راهی برای حفاظت از ایمان که بالاترین سرمایه معنوی است جز استمداد از عنایات الهی و انجام دستورهای خدای متعال نیست. مدیران و مسئولان بزرگ کارگزاران مومن خود باید بکوشند.

نایت اسکین


این مطلب توسط پرنیان  روز جمعه 5 تیر 1388 در ساعت 04:07 ق.ظ نوشته شد | نظرات()