تبلیغات
حرف ها و خاطرات - آرامش
به حرف ها و خاطرات خوش آمدید ...
آرامش

اگر حتی لحظاتِ کوتاهی آرامشِ عمیقِ درونی را تجربه کرده باشید، خواهید دانست که رسیدنِ به آرامش تا چه حد لذت‌بخش و روح‌افزاست.

بسیاری از افرادی که به دکتر اعصاب و روان یا مشاور مراجعه می‌کنند به طور خود‌آگاه یا نا‌خود‌آگاه به‌دنبال این آرامش اند،  اما مشکل این است که بسیاری اوقات در جای مناسب به‌دنبالِ آرامش نیستند. 

 اصلِ پذیرشِ خود: زمانی‌که خود را با تمامیِ کمی‌ها وکاستی‌ها می‌پذیریم و زمانی‌که زندگی مان را به همان صورتی که هست قبول می‌کنیم، به آرامش می‌رسیم.

حضور داشتن در لحظه و در زمان حال:یکی از شرط های رسیدن به آرامش درونی، حضور داشتن در لحظات زندگی است. وقتی همواره در گذشته یا آینده سیر می‌کنیم و دچار ازدحام افکاریم، آرامشِ کافی نداریم و در زمان حال حضور نداریم. اما هر چه بیشتر در زمان حال حضور داشته باشیم، از لحظات زندگی بیشتر استفاده خواهیم برد و به شادی و آرامش بیشتری خواهیم رسید.

ناامیدی به خود راه ندادن: ناامیدی معمولاً مثلِ زهری است که به تدریج وارد می‌شود و مسمومیت مزمن ایجاد می‌کند و حتی کار به جایی می‌رسد که شخص نمی‌داند چه چیزی باعث این مسمومیت شده است. ناامیدی مزمن به افسردگی می‌انجامد.

ساده اندیشیدن و ساده زیستن: ساده فکرکردن و ساده زندگی کردن یک نعمت است. انسان‌های قانع که به دنبال تجملات و پیچیدگی نیستند، آرامش بیشتری دارند.

با مهربانی با دیگران برخورد کردن: مهربانی یکی از ویژگی‌های است که انسان را ارتقا داده و باعث شکوفایی معنوی او می‌شود. هر چقدر که ما بیشتر با دیگران با مهربانی و خوبی رفتار کنیم، ویژگی‌ها و احساساتِ خوب را در خود پرورش می‌دهیم و این باعث آرامش درونی و شادی ما می‌شوند.

به اعتقادات و تمرینات معنوی پرداختن: دین و معنویت به سؤالات نهادین انسان دربارۀ آفرینش و غایت زندگی پاسخ می‌دهند. انسان‌هایی که نگرش معنوی به زندگی دارند آرامش عمیق‌تری دارند و در مقابل ناملایمات و سختی‌های زندگی مقاوم‌ترند.

نگاهی طنزآمیز داشتن: یکی از مشکلات ما این است که خود و زندگی را بسیار جدی می‌گیریم. انسان‌هایی که دیدگاه طنزآمیز دارند و توانایی خندیدن به خود و زندگی را دارند، از سبک‌باری و آرامش بیشتری برخوردار خواهند بود. نگاه طنزآمیز به خصوص به مشکلات، به فاصله گرفتن از آنها به حفظ آرامش کمک می‌کند.

نزدیکی و ارتباط با طبیعت: متاسفانه زندگی شهری به جدایی انسان از طبیعت منجر شده است. این در حالی است که طبیعت بِکر پُر از آرامش و انرژی است و به آرامش ذهن کمک می‌کند.

آپلود فایل و عکس


این مطلب توسط پرنیان  روز یکشنبه 19 شهریور 1391 در ساعت 03:25 ق.ظ نوشته شد | نظرات()